Domácí zubní pasta

Běžné zubní pasty jsou založeny především na chemických, syntetických a často zdraví škodlivých látkách. Hlavními ingrediencemi ve většině zubních past jsou detergenty, které odstraňují zbytky zalezlé mezi zuby, abraziva, která brousí zubní povrch, zvlhčovadla, která zamezují vysychání zubní pasty, zahušťovadla a želírující látky, aby měla zubní pasta tu správnou konzistenci, pěnotvorná činidla k uspokojení psychologické potřeby mít v čisticím prostředku pěnu, příchuti k potěše chuťových pohárků…
Konkrítně jsou v pastách tyto ingredience, před nimiž je radno mít se na pozoru :

Sodium fluorid,  neboli fluorid sodný, je klasifikován jako toxický jak při vdechování, tak při požití. Při velkých dávkách postihuje srdce a oběhový systém, je karcinogenem. Smrtelná dávka pro 70 kg člověka se odhaduje na 5–10 g. SODIUM FLUORIDE je využíván i jako jed na krysy.

Sodium lauryl sulphate (SLS) je plnidlo, které však zvyšuje výskyt aftů v ústech, navíc je spojován se vznikem nádorů.

Triklosan sice má antibakteriální účinky, pokud ale je vystaven slunečnímu záření, vzniká toxický dioxin. Triklosan působí jako endokrinní disruptor, může narušovat hormonální hladinu. Má toxický vliv na játra, a může tak podpořit vznik tumorů a rakoviny.

Propylene glycol nám draždí ústní dutinu a zvyšuje absorpci škodlivými látek a chemikálií ze stejné zubní pasty… I v malých koncentracích ( stejně jako látka benzyl alcohol) často způsobuje alergie a kontaktní dermatitidu.

Umělá aromata mohou být směsí různých škodlivých syntetických látek, dráždících ústní dutinu a způsobujících zdravotní problémy. 95 % chemických látek používaných ve vůních jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy. Mnohé z nich jsou potvrzené toxiny či karcinogeny (acetaldehyd, musk tetralin). Výrobce není povinen zveřejnit seznam látek použitých na výrobu aromatu, proto se pod podobnými názvy může schovávat téměř cokoli.

Parabeny a metylparabeny jsou konzervanty spojované s výskytem alergie nebo s nadbytečnou tvorbu estrogenů a s rakovinou prsu.

Spousta zubních past obsahuje sacharin – slabě nasládlou chut‘, kterou budete postrádat, až přejdete na přírodní zubní pastu. Ale vědecké výzkumy už v 70 letech prokázali souvislosti sacharinů se vznikem tumorů.

Pro přitažlivý barevný efekt se do zubních past přidávají různá chemická barviva, která se běžně vyskytují v nátěrech, inkoustech a plastech. Podle některých vědeckých studií pozře každý z nás celou jednu tubu zubní pasty ročně.

 

Pokud nechcete všechny tyto chemikálie polykat, vyrobte si pastu svoji. Zde je jednoduchý návod:

1. rozpusťte 30g panenského kokosového oleje (v pokojeové teplotě  má zhurba kozistenci studeného sádla)

2. přidejte 45g jedlé sody

3. přidejte 30g zeleného jílu

4. 3 kapky 100% esenciálního oleje hřebíček a 3 kapky 100% esenciálního oleje z tymiánu

5. pro příjemnější chuť můžete přidat trochu stévie - prodává se v sekci umělých sladidel

6. zamíchejte vidličkou, až dosáhnete konzistence komerční pasty na zuby.

 

Jedlá soda vybělí a vyleští povrch zubů, zamtímco kokosový olej má  antimikrobiální učinek, který se zvýší pridáním esenciálního oleje z  hřebíčku a  tymiánu. Zelený jíl absorbuje toxické látky, vstřebává patogenní zárodky, působí protizánětlivě a je vhodným pomocníkem při péči o dásně.

Dejte si pouze pozor kam plivete pastu. Kokosový olej totiž tuhne, pokud je teplota nižší než 24C°, proto se doporučuje plivat pastu spíš do odpadkového koše než do umyvadla, kde by mohl ucpat trubky.

zdroje :

https://ekoista.cz/co-vse-obsahuje-zubni-pasta-a-jak-nici-nase-zdravi/

návod na pastu www.dietoflife.com