Mykorhiza

Možná jste již o Mykorhize slyšeli, nebo jste viděli Mykorhizní houby na pultech zahradních center. Mykorhiza ('myko' houba a 'rhiza') kořeny je symbioza mykorhizních hub s kořeny rostlin. Mykorhizní houby pomáhají kořenům vstřebávat základní živiny, obzvláště fosfor a na oplátku rostlina živí houbu uhlíkem ve formě cukrů z fotosyntézy.
Mykhorizní houby jsou jednoznačně rostlině prospěšné a srovnávací studie ukazují, že rostliny lépe prospívají. Na obrázku v levo rajčata bez přidané mykorhizy a vpravo s mykorhizou.

Tyto mykorhizní houby jsou docela drahé, obzvlášť pokud pěstujete větší množství rostlin. A mám pro vás dobrou zprávu - lze si je snadno vyrobit doma.

Mykorhizní inokulum můžte vyrobit buď v květináči, nebo v  odizolované díře v zemi. 

1. Sběr půdy
Nejdřív budete muset narýpat půdu někde v přírodě. Kde? Přibližně 80% z vegetace tvoří mykorhizní asociace. Infikované kořeny rostlin, spory a hyfy prospěšných hub jsou přirozeně v půdě a mohou kolonizovat nové rostliny. Různé houštiny a prosperující trvalý travní porost, které nebyly v nejbližší době kultivovány jsou dobrým zdrojem. Pokud plánujete používat inokulum k sazeniím stromů, je dobré optřit si půdy pod zdravými stromy stejného druhu.
Metoda: odstraňte  vegetaci asi na 0,5m2. Vykopejte  a sbírejt hlínu až do hloubky asi 25 cm s co největším množstvím jemných kořenů jak je to možné. Je lepší, ale ne nezbytné, když nakopete půdu zpod několika různých druhů stromů a keřů. Kamenitou půdu, prosíjte, aby jste se zbavili kamenů.

2. Množení mykorhizních hub
K rozmnožení mykorhizních hub ze startovací půdy používáme buď větší květináče - cca 5l, nebo jámu vyloženou pytlem nebo folií 100 cm x 50 cm do hloubky 50 cm. Nezapomeňte udělat díry do folie nebo do kyblíku (pokud nepoužíváte  již perforovaný květináč), aby bylo zajištěno odvádění vody. Do této nádoby přesypeme nasbíranou půdu a do ní vysejeme rostliny, které nám pomohou mykorhizní houby rozmnožit.  Dobrá kombinace jsou travnaté druhy (např kukuřice, proso, čirok, oves, pšenice) nebo rostliny rodu allium
(Cibule, pórek), s jedním druhem luštěniny (fazole, hrách, čočka, vojtěška, jetel). Kombinování např. kukuřice a fazole je dobrou volbou,neb rostou dobře dohromady. Záleží však na tom, co dobře roste ve vaší oblasti a co máte k dispozici.
Zvolte dobře umístění (obzvlášte pokud kopete jámu), neboť bude potřebovat pravidelnou zálivku, dostatek světla a ochranu před býložravci.
Metoda: Vezměte si startovací půdu na místo, které jste zvolili a pak buď naplňte půdou jednu nebo několik velkých (5litrových) plastových květináčů - kyblíků (v závislosti na tom, kolik očkovací půdy budete potřebovat) nebo do připravené jámy. Namočte semena svých dvou vybraných druhů přes noc. Vysejte blíž, než je obvyklé, střídajícíce druhy.

3. Nechte růst 3 měsíce a nezpomeňte pravidelně zalévat.

4. Po 3 měsících ustřiněte rostliny a přestaňte zalévat. to zahubí rostliny a spustí množení mykorhizních hub. Nechte 10 dní, poté vytáhněte kořeny a nastříhejte je na 1cm kousky a zamíchejte zpět do hlíny. Tak vám vznikne půda plná mykorhizních hub připravená k použití. 

 

Jak půdu s mykorhizními houbami použít.

Rostlina by měla prorůst touto naočkovanou půdou, aby se na jejích kořenech mykorhizní houby usadily

 

 

 

 

 

 

Topic: Mykorhiza

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.