Štěpka z čerstvého mladého dřeva

BRF (Bois raméal fragmenté)

 

 
Štěpka je vyrobena - nadrcená z mladých větví.  Tím, že na půdu pohodíme tento rozdrcený
materiál, obohacujeme  horní vrstvu půdy o mikroorganismy a přispíváme k obnovení biologické aktivity půdy. 

Technika BRF je z Quebecu, kde byla vynalezena náhodou v 70. letech. Agronomové Edgar Guay, Lionel Lachance et Alban Lapointe  pohodili  v zimě drcené větve  na půdu, na jaře zaorali a výsledkem byli  překvapeni. Zaznamenali :

  • zlepšení struktury půdy- vznik velkého množství humusu
  • hnojivý účinek se zvýšeným výtěžkem
  • významné snížení požadavků na vodu
  • méně nemocí
  • bez práce - nutnosti plení a ošetřování plodin

Použitelné druhy dřeva
Dřevo velkých větví  není vhodné pro BRF. Její velmi vysoký poměr C / N (600) vyžaduje během degradace velmi velké množství dusíku. Pouze běl a mladé větvičky (průměr <7cm) ze  stromů , které mají tvrdé dřevo s vysokým obsahem taninu, jako je dub, kaštan, javor, buk, akát jsou použitelné pro  BRF. Jehličnanům (krom modřínu) je třeba  se vyhýbat,  kvůli jejich specifickému ligninu (ale 10 až 20% ve směsi je v pohodě). Thuje obsahují toxické pryskyřice pro mikroorganismy, proto se také nepoužívají.

Nejlepší je ale dřevo z vrby. Vrbová kůra působí hodně podobně jako aspirin. Je to díky obsahu glykosidu salicinu, jehož chemicky vyráběná forma, kyselina acetylsalicylová, je hlavní účinnou součástí farmaceutických produktů proti chřipce (aspirin, acylpyrin).  Salicin pomáhá posilovat imunitní systém rostliny, stimulátor klíčení a zvyšuje odolnost vůči chorobám a škůdcům. Bylo také prokázáno, že aspirin v zeleninových zahradách zvyšuje velikost rostlin a výnos.

Půdní acidifikace při použití BRF nebyla nikdy pozorována.


Složení dřeva
Větve jsou pro použití nejlepší, protože jsou nejvíce vystavené světlu a
jsou nejaktivnější . Obsahují 75% minerálů, aminokyselin, proteinů, fytohormonů a biokatalyzátorů (enzymů). Toto mladé dřevo obsahuje celulózu, hemicelulózu a ligniny, četné proteiny, všechny aminokyseliny, téměř všechny druhy cukrů a škrobu, kromě polysacharidů. Potom  nespočet enzymů, hormonů, ale především polyfenolů, silic, terpenů, tříslovin a dalších.

BRF má různé funkce:

  • nutriční funkce : pomáhá regenerovat a udržovat bohatosti půdy
  • udržuje vlhkost  : fragmenty mladého dřeva rozhozenéo na povrch půdy absorbují srážky, zamezení / omezení vyplavování a odpařování
  • strukturální úloha půdy:   přispívá k provzdušňování půdy.
  • termoregulační úloha: účinek na teplotu půdy, která je díky své přítomnosti v létě méně horká a v timě nepromrzá

 

Dusíková deficience - je dobré přidat první rok dusík, třeba chlévskou mrvu.

Postup a použití

  1. získání dřeva: V mírném podnebí sklízejte větvičky menší než 7 cm v průměru od konce léta do začátku zimy.
  2. Štěpkování: rozdrťte, abyste získali kousky maximálně 5 cm.
  3. Rozhození: jakmile je drcení dokončeno, rohoďte každé tři roky mezi 150 až 300 metry krychlovými BRF na hektar ve vrstvě asi 3 cm.  Pokud drcený materiál nelze aplikovat hned, uložte jej do řádků vysokých méně než jeden metr, na dobře odvodněnou plochu, poté po pádu aplikujte postřikem.
  4. Zaryjte do hloubky 5 až 10 cm (v závislosti na povaze půdy),  proces musí zůstat aerobní. V hloubce 15 cm a víc nebude očekávaný proces rozkladu fungovat. Pokud se první aplikace BRF provádí na konci zimy nebo na jaře, přidávejte dusík pouze první rok (kompost nebo hnůj) Zasejte a již nerušte půdu. Upřednostňujte pravidelné aplikace (jednou ročně) v malém množství: maximálně 20 t / ha, tj. Mezi 40 a 50 m3. Nejvýhodnější jsou zásoby od konce léta do začátku zimy.
  5. Pro urychlení procesu lze řetězec spustit „naočkováním“ BRF bazidiomycetami přidáním lesní hrabanky.
  6. Přidání BRF vytváří nové prostředí s novou rovnováhou. Škůdci (slimáci, hlodavci) přicházejí vždy první (od prvního roku), regulátory (brouci, žhaví, dravci) vždy později.