Cibule poschoďová neboli kráčející cibule
jedlá - léčivka - kosmetika - repelent / přírodní pesticid
Poschoďová cibule, která nekvete, ale vytváří dceřinné cibulky, pomocí nichž se rozmnožuje. Protože se každý rok o něco posune, říká se jí kráčející. Tento druh zimní cibule byl pěstován již našimi předky, první zmíňka o této cibuli v Evropě je z roku 1578 a vždy byla a je považována za jeden z nejchutnějších druhů.
Využití
- jedlá : mladé výhony a pacibulky. Listy lze používat nejlépe v čerstvém stavu do salátů, pomazánek, na vařené brambory apod. Pacibulky se konzumují syrové ( lze je i déle skladovat v ledničce ), přidávat do vařených pokrmů, nebo je zavařit. Mají výraznou chuť výborné aroma.
- léčivá bylina - ačkoli se cibule zřídka používá konkrétně jako léčivá bylina, má širokou škálu blahodárných účinků na tělo a při pravidelné konzumaci (zejména syrové) podporuje celkové zdraví těla. Cibule je anthelmintická, , antiseptická, spazmolytická, karminativní, diuretická, expektorantní, febrifugová, hypoglykemická, hypotenzní, lithontripická, žaludeční a tonickámůžeme bylinu sklízet dvakrát nebo i třikrát.
Léčivé účinky :
- Pročišťuje organismus od škodlivin.
- Působí antibakteriálně.
- Upravuje zažívání.
- Snižuje hladinu cukru v krvi.
- Má diuretické účinky.
- Zabraňuje nežádoucímu hromadění cholesterolu.
- proti zánětům.
- uvolňuje svalové křeče, uklidňuje nervové podráždění
- odstranuje kameny z ledvin
- snižuje krevní tlak
- snižuje horečky
- na střevní parazity
- Rostlinnou šťávu lze použít jako prostředek proti korozi na kovech a jako leštidlo na měď a sklo
- Cibulová šťáva vtíraná do kůže se říká, že podporuje růst vlasů a že je lékem na plešatost
- ke zbavení se pih
- repelent
- sprej z cibule zvyšuje odolnost jiných rostlin vůči chorobám a parazitům (zalít vroucí vodou 1 kg nakrájené neloupané cibule)